7.4. KOMUNIKAČNÍ PROTOKOLY

Pro přenášení dat pomocí modemů se používají různé komunikační protokoly. Jejich hlavním úkolem je zabezpečení dorozumění mezi dvěma modemy a zabezpečení bezchybného přenosu dat (vyjma ASCII protokolu). Následující odstavec podává přehled o základních vlastnostech některých protokolů, s nimiž se můžeme často setkat.

ASCII

realizuje tu nejjednodušší formu přenosu, neboli přenos po znacích bez zabezpečení proti chybám. Proto není příliš používán, ale protože jde o protokol základní, který ostatní komunikační protokoly zdokonalují, sluší se jej na tomto místě uvést.

XMODEM - neboli přenos dat pomocí XMODEM protokolu.

Přenos probíhá po blocích 128 bytů, se zabezpečením pomocí kontrolního součtu (Checksum), nebo CRC. Způsob ochrany je stanoven v průběhu přenosu automaticky. Pokud je to možné, pak tento protokol vždy využívá spolehlivějšího zabezpečení dat proti chybám pomocí CRC.

XMODEM_1K

Jde o modifikovaný XMODEM protokol. Tento protokol používá přenos bloků o velikosti 1024 bytů se zabezpečením pomocí CRC. Protože používá větší délky bloku než XMODEM je méně odolný proti chybám, naopak umožňuje dosáhnout vyššího přenosového výkonu. Pro tyto vlastnosti by měl být XMODEM 1K využíván především při kvalitním spojení.

YMODEM

umožňuje přenos souboru, nebo skupiny souborů po blocích. První přenášený blok obsahuje informace o přenášeném souboru a má velikost 128 bytů. Následují přenos dat vlastního souboru. Celý přenos je ukončen závěrečným zvláštním blokem.

ZMODEM

umožňuje volbu přenosu, který využívá vlastností linky a je schopen v závislosti na aktuálním stavu přenosu měnit velikost přenášeného bloku, čímž nastaví optimální velikost bloku vzhledem k chybovosti linek po kterých je navázáno spojení.

Data jsou chráněna pomocí 32 bitového CRC. Protokol umožňuje přenos skupin souborů i podadresářů. Kromě těchto komunikačních protokolů se používají ještě další přenosové protokoly. Jde buď o protokoly, jejichž využití nepřináší žádné výhody oproti protokolům výše uvedeným, nebo o protokoly, které jsou sice používány ve světě, ale jejich použití v ČR není (zatím?) rozšířeno.

Mezi protokoly této druhé skupiny patří např. přenosový protokol PUMA.