KONEC

 

Návštěvník této stránky           Vaše ohlasy - klikněte zde...

 

Některé technické parametry

Princip přenosu signálu po účastnickém vedení

Po účastnickém vedení metalické přístupové sítě komunikují účastnické modemy s xDSL jednotkami v koncentrátorech DSLAM s využitím modulace DMT (diskrétní multitónová modulace). Modulace využívá kmitočtového spektra v rozmezí 30 kHz až 1 100 kHz. Celé spektrum je rozděleno na dvě pásma – pro vzestupný směr přenosu od účastnického modemu směrem do sítě v rozmezí kmitočtů 30 kHz až 125 kHz, pro sestupný směr přenosu od sítě směrem k účastnickému modemu v rozmezí kmitočtů 165 kHz až 1 100 kHz. (Uvedené rozložení kmitočtového spektra platí pro ADSL over POTS, u ADSL over ISDN, SDSL či VDSL je rozdělení kmitočtového spektra odlišné).

Podstata DMT modulace spočívá v lineárním rozmístění 255-ti nosných frekvencí. Rozestup nosných je v rastru 4,3215 kHz.

Na každé z nosných je provozována modulace QAM. Stupeň modulace je flexibilně přiřazen v závislosti na frekvenční útlumové charakteristice s respektováním odstupu S/N (signál/šum). Stupeň modulace se může pohybovat v rozmezí QAM-4 (přenosu jednoho symbolu je 232 ms.2 bity/symbol) až QAM-16384 (14 bitů /symbol). Doba trvání jednoho symboluje 232ms.

V případě, že se během provozu xDSL modemu vyskytne rušení, které ovlivňuje provoz na určité nosné, případně nosných, modem sníží na dané nosné stupeň modulace, případně je nosná zcela vypnuta. Tento mechanismus sice negativně ovlivňuje rychlost přenosu, ale na druhou stranu zabezpečuje požadovanou chybovost. V okamžiku, kdy rušení zmizí již xDSL modem není schopen uvedenou skutečnost rozpoznat, opětovné zapnutí modulace na nosné, případně zvýšení stupně modulace je provedeno až při novém sestavování spojení.

Chybovost spojení závisí zejména na odstupu S/N na metalickém vedení v přístupové síti. Tento parametr lze pouze velmi těžko ovlivnit. Z toho důvodu jsou s digitálním přenášeným signálem prováděny před jeho přenosem operace, které zajistí nižší chybovost díky zabezpečení. Jedná se zejména o aplikaci Reed-Solomonova samoopravného kódování. Blok přenášených dat je doplněn o záhlaví, které umožní v případě chyby při přenosu provést rekonstrukci této chyby. Počet přenášených informací se aplikací kódování zvýší o 6,3%.

Kromě toho xDSL systémy umožňují prokládání. Přenášená data jsou rozdělena do bloků. Bloky jsou rozkouskovány na části. Přenášena je vždy stejná část různých bloků – data jsou prokládána. Po přenosu jsou bloky opět rekonstruovány. Výhodou prokládání je zvýšená odolnost proti shluku chybně vyhodnocených informací, neboť shluk je rozdělen na individuální chyby v oddělených blocích, které pak lze identifikovat a rekonstruovat prostřednictvím již dříve uvedeného samoopravného Reed-Solomonova kódu. Nevýhodou prokládání je časová prodleva mezi vysíláním informací a jejich vyhodnocením na přijímací straně. Tato skutečnost může být limitujícím faktorem pro některé druhy služeb (jako např. VoDSL).

Spektrum služeb, které lze od technologií xDSL očekávat

 

Účastnické jednoteky

Telekomunikační zařízení je prozatím vybaveno pouze jednotkami ADSL, SDSL. S nákupem jiných typů rozhraní se v současné době u této technologie neuvažuje.

Jednotky ADSL umožňují dle doporučení ITU-T přenosové rychlosti v sestupném směru (downstream) 6,4 Mbit/s, ve vzestupném směru (upstream) 640 kbit/s. Tyto hodnoty jsou výrobci obvykle překročeny a umožňují připojení přenosovými rychlostmi až 8 Mbit/s (downstream) a 800 kbit/s (upstream).

ADSL jednotky jsou dodávány ve dvou verzích:

Stanovení průměrné rychlosti po jedné ADSL lince

Při asymetrickém provozu modemů ADSL je rozhodující pro dimenzování přenosové trasy sestupný směr. Z tohoto pohledu byl proveden výpočet průměrné přenosové rychlosti vztažené na jeden port DSLAM, tedy na jeden xDSL modem u zákazníka a jsou uvedeny v úvodní tabulce.

Stanovení přenosové rychlosti mezi A-DSLAM a GW-DSLAM

 

Propojení A-DSLAMů s GW-DSLAM

Propojení A-DSLAMů s GW-DSLAMem je realizováno hvězdicově.

S ohledem na zařízení, požadované přenosové kapacity, požadavky na způsob zakabelování zařízení je vhodné alespoň v prvních fázích výstavby konfigurovat síť jako hvězdicovou, kde jsou jednotlivé A-DSLAMy připojovány přímo k příslušnému GW-DSLAMu. Taková konfigurace je vhodná i z hlediska zajištění spolehlivosti, kdy případná porucha zařízení způsobí ve většině případů výpadek provozu u menšího množství připojených zákazníků. Hvězdicová topologie usnadní plánování obsazenosti přenosových cest.

Propojení GW-DSLAMů s ATM multiservisní sítí

Pro připojení GW-DSLAMu v transportní vrstvě sítě k uzlu ATM sítě přicházejí v úvahu 2 alternativy:

A-DSLAM – GW-DSLAM propojení po optických vláknech.

Útlumové články budou instalovány na adaptery v nejbližším optickém rozvaděči u GW-DSLAMu (v sousedním stojanu na ukončení spojovacího optického kabelu vedoucího ke kabelovému ODF v dané lokalitě). Útlumový článek bude umístěn na adapterech s použitými optickými vlákny spojovacího optického kabelu ke kabelovému ODF, a to nejen na provozních vláknech, ale také na vláknech připravených pro realizaci záložní trasy.. Hodnoty útlumových článků je volena tak, aby hodnota vložného útlumu kabelové trasy byla v pracovním rozmezí jednotek SDH. To znamená, že v závislosti na délce provozního a záložního vlákna se může hodnota útlumového článku lišit.

A-DSLAM – přenosová technologie SDH.

Útlumové články jsou omezeny na adaptery v nejbližším optickém rozvaděči u A-DSLAMu
V případě propojení s přenosovou technologií pouze prostřednictvím patchcordů bude použito dvou patchcordů. Jeden  patchcord bude od přenosového zařízení zaveden do adapteru ve volné pozici optického rozv
aděče ze strany kabelu. Do adapteru bude z čelní strany vložen útlumový článek a do útlumového článku se připojí druhý patchcord vedený od zařízení A-DSLAM. Hodnota vložného útlumu útlumového článku bude 15 dB.

KONEC