7.8. PŘENOS DAT MEZI DVĚMA POČÍTAČI POMOCÍ NUL-MODEMU

Nyní se budeme zabývat problematikou, která se vlastně netýká dálkového přenosu dat, ale je ve skutečnosti přenosem dat na střední vzdálenosti, neboli přenosem dat mezi dvěma počítači pomocí tzv. nul-modemu.

Co si pod pojmem nul-modem vlastně máme představit?

Ve skutečnosti nejde o žádné elektronické zařízení, ale o obyčejný kabel propojující komunikační sériové porty (C O Mx)dvou počítačů určitým způsobem.

Pomocí tohoto kabelu mohou být přenášena data z jednoho počítače do druhého a naopak. Mnohdy je přitom možno použít zapojení jednodušší, někdy dokonce ve tvaru:

výstup <=> vstup; vstup <=> výstup; zem<=> zem.

Tato komunikace je v poslední době velice populární, neboť umožňuje rychlejší a hlavně pohodlnější přenos dat mezi dvojicí počítačů.

K přenosu dat se přitom používá různých komunikačních programů, přičemž možnosti některých z nich (bude to tzv. NORTON COMMANDER LINK jako zástupce programů typu File Manager.

LAPLINK a jeho zdokonalená varianta LAPLINK PRO) si ukážeme v následujících odstavcích. Jednoduchý příklad pro přenos dat pomocí nul-modemu je také uveden v příloze, kde současně demonstruje i princip programové obsluhy asynchronního sériového komunikačního portu.

7.8.1. NORTON COMMANDER Link

NORTON COMMANDER Link je součástí programu typu File Manager NORTON COMMANDER .

Po spuštění commanderu příkazem NC se objeví základní obrazovka NORTON COMMANDERu (popř. ještě s uživatelským menu, kterého se zbavíme stisknutím klávesy ESC).

Odtud stisknutím klávesy F9 aktivujeme základní menu commanderu, které je umístěno v horním řádku základní obrazovky commanderu .

Jak je zřejmé, toto menu se skládá z pěti indexů: Left, Files, Commands, Options a Right.

Po těchto indexech se lze pohybovat pomocí kurzorových šipek a klávesou ENTER aktivovat jejich volby.

Pro použití NORTON COMMANDER-Linku je nutno aktivovat volbu Left, pokud požadujeme, aby informace o vzdáleném počítači byly umístěny v levém panelu základní obrazovky commanderu, resp. volbu Right, pro jejich umístění do pravého panelu základní obrazovky commanderu.

Z nabídky si můžeme opět vybírat tak, že najedeme kurzorem na název zvolené funkce a stiskneme ENTER, anebo tím, že stiskneme klávesu s písmenem, které je v názvu funkce žlutě(světle) zvýrazněno a je velké.

Pro zabezpečení komunikace mezi dvěma počítači slouží funkce Link (pozn. nelze ji aktivovat v obou panelech současně, tzn. nelze najednou zobrazovat dva adresáře vzdáleného počítače).

Po jejím vyvolání se nám zobrazí panel a volba Master v tomto panelu znamená, že náš počítač bude pracovat se soubory druhého počítače, stane se tedy jeho "pánem", naopak volba Slave značí, že náš počítač se podřídí druhému a umožní mu pracovat se svými soubory.

Dále je třeba také zvolit port, přes který jsou oba počítače propojeny (C O M1 nebo COM2).

Konečně pomocí volby Turbo mode je možno zvolit, zda budou přenášeny velké (turbo mód aktivní) nebo malé (turbo mód neaktivní) bloky dat.

Funkce Link musí být vyvolána na obou počítačích, musí být zvolen správný port a volby Master nebo Slave se nesmí krýt.

Tyto volby se provádějí přesunem kurzoru na zvolené pole a stisknutím mezerníku. Poté se přesunem kurzoru na pole Link a stlačením klávesy ENTER se funkce aktivuje.

Čeká-li počítač na připojení svého partnera, oznamuje to panelem s hlášením Choose the Master (Slave) mode on other computer. Waiting to connect...

Po spojení se na obrazovce nadřízeného počítače objeví jednak panel s vlastními soubory a jednak panel se soubory podřízeného počítače s tou výhradou, že označení zobrazeného adresáře vzdáleného počítače je doplněno textem Link: (např.Link: D:\TEXTY\MODEMY).

S těmito soubory je možné provádět všechny operace,které NORTON COMMANDER umožňuje,vyjma prohlížení, editace a spouštění souborů z připojeného počítače.

Na obrazovce podřízeného počítače je pak po dobu spojení informační panel , který informuje o množství vysílaných (Sent) a přijímaných (Received) dat (a o chybovosti přenosu (NAK ,Resent)), dále také o rychlosti přenosu dat na které se podařilo navázat spojení s nadřízeným počítačem (Con-ected at: xxx - maximální rychlost je 115200b/s) a konečně také v průběhu přenosu dat o počtu přenesených byte (112.640).

Spojení může zrušit nadřízený počítač opětovným vyvoláním funkce Link a její opětovnou aktivací. Volbou Yes je spojení zrušeno, při volbě No je spojení zachováno a v přenosu dat je možno pokračovat.

Tolik stručně k NUL-MODEMU.