Lekce 4

Jak jsem se již zmínil, používá se 2 druhů konektorů. 6/4 a 6/6. Nejčastější 6/4 jsem již popsal .

Nyní ke konektory 6/6

Konektor 6/6 je  zapojen shodně s konektorem 6/4 jenže ukončuje 6 žilovou šňůru. Pokud tuto šňůru použijete pro zařízení, které má v RJ konektoru 4 pružiny budou využity opět prostřední a vedlejší vodiče, krajní se nevyužijí.

ALE

Mate-li v konektoru 6/6  opravdu kontaktních pružinek 6 pak jsou tyto možnosti:

  1. Zapojení je shodné s předchozím konektorem 6/4 a nic se dále neděje
  2. Zapojení je shodné s předchozím konektorem 6/4 , ale krajní vodiče (tedy úplně vnější) jsou použity pro připojení ještě jednoho telefonu, (jak u modemu, tak u faxu).
  3. Máte fax Toshiba nebo Samsung, v tom případě se krajní vodiče používají pro převedení linky od ústředny a prostřední pro její vyvedení z faxu na telefon (případně záznamník).

Pro přímé připojení do zásuvky RJ 6/4 NEVHODNÉ a následně NEFUNKČNÍ. Zde je nutno pořídit redukci. Prodává se například typ zásuvek, který je tzv. nalepovací ( lepí se na stěnu) s 6 pružinkami a všechny jsou vyvedeny na šroubky.V tom případě šňůru 6 žil zakončenou konektorem 6/6 zasunete do této zásuvky a pomocí šňůry 4 žilové s konektorem 6/4 vyvedete takto:

Takto zredukovanou šňůru 6/6 na 6/4 již můžeme zapojit do zásuvku RJ12 6/4 a příslušně propojit s dalším, zařízením.

 

! ! ! ! NESMÍTE zásuvku na stěně vyměnit za 6/6 a zapojit linku na krajní vodiče, protože byste se v případě poruchy nikam nedovolali, ani první pomoci nebo hasičů. Zásuvka na stěně musí zůstat zapojena standardně. Nejvýše ji můžete vyměnit za stejný typ s více konektory, ale připojení NEMĚNIT. ! ! ! !

! ! ! ! !    Vodiče "a" a "b" budou vždy připojeny na svorky La  a Lb ! ! ! ! !