Radek Šefraný

ZÁKLADY ČÍSLICOVÉ TECHNIKY

ČÍSLICOVÁ TECHNIKA

Základní pojmy

Co představuje pojem číslicová technika

Číslicová technika je poměrně mladý obor elektroniky. Její princip se dá přirovnat k myšlenkovým pochodům u člověka. Ten, pokud chce rozhodnou a řešit nějakou situaci (v číslicové technice provést logickou operaci) musí o ní zjistit, pomocí svých vjemů, vstupní informaci (logickou proměnnou).

Ukažme si to na příkladu.

Chodec chce přejít světelnou křižovatku, podívá se na přechod a zjišťuje vstupní informace. Svítí na semaforu červené světlo? ANO – NE? Potom provede logickou operaci. Odpověď ANO - zůstane stát, odpověď NE – přejde silnici

Obdobně pracuje i číslicová technika.. Na rozdíl od člověka má však možnost pracovat pouze se dvěmi logickými stavy ANO/NE. Tyto stavy se vyjadřují v číslicové technice jako logická 1 a logická 0 nebo také vysoká logická úroveň – H (z anglického slova high – vysoký), nízká logická úroveň – L (z anglického low – nízký).

Tak by se dal zjednodušeně vysvětlit princip číslicové techniky.

Logická proměnná, logická funkce, logická operace

Co je to logická proměnná a logická operace jsme si vysvětlili v předchozí kapitole.V číslicové technice se však setkáváme i s pojmem logická funkce. Co si pod tímto pojmem představit? Je to určitý předpis, podle kterého se budeme rozhodovat, jaký výsledek bude mít logická operace.

Vysvětleme si to na příkladu. Na obrázku vidíte zapojený elektrický obvod. My od něho očekáváme, že po splnění určitých pravidel, se rozsvítí žárovka. Které podmínky to jsou?

Zdroj napětí

Sepnut spínací kontakt

Žárovka v pořádku

Žárovka svítí

1. vstupní proměnná

A

2. vstupní proměnná

B

3. vstupní proměnná

C

výstupní proměnná

Y

NE

NE

NE

NE

NE

NE

ANO

NE

NE

ANO

NE

NE

NE

ANO

ANO

NE

ANO

NE

NE

NE

ANO

NE

ANO

NE

ANO

ANO

NE

NE

ANO

ANO

ANO

ANO

Jak sami vidíte v, tabulce 1, musí být splnění všechny tři podmínky, aby se žárovka rozsvítila. Pro tří vstupní proměnné jsme použili osm řádků. Proč? Musíme využít všechny možné kombinace, které se nám nabízí. Pro příště si budeme pamatovat, že počet řádků se bude rovnat 2n (kde n je počet vstupních proměnných).

Příklad: Dvě vstupní proměnné = čtyři řádky

Čtyři vstupní proměnné = šestnáct řádků

Na začátku jsme si však řekli, že v číslicové technice používáme tzv. logické 1 a 0 nebo také logické úrovně H a L.Pravdivostní tabulka pro elektrický obvod pak bude vypadat následovně., platí – li, že NE = 0 a ANO = 1

A

B

C

Y

0

0

0

0

0

0

1

0

0

1

0

0

0

1

1

0

1

0

0

0

1

0

1

0

1

1

0

0

1

1

1

1

Proč právě pravdivostní tabulka? Všechny logické výroky jsou buďto pravdivé nebo nepravdivé. Tudíž k logickému výroku můžeme přiřadit hodnoty pravda, nepravda. Pro zjednodušení si v číslicové technice značíme pravdu jako logickou 1 a nepravdu jako logickou 0.

Uvedli jsme si jak ze vstupní proměnné získáme výsledek. Čím však toho dosáhneme?

Pomůže nám tzv. logický člen. Je to nejjednodušší prvek zpracovávající informace.

Mezi základní logické členy patří:

Složené funkce nalezneme ve tvarech:

Blíže si tyto funkce vysvětlíme později.

Pokud spojíme více logických členů v jeden celek, který má předem známé logické funkce, nazýváme tento celek logickým obvodem. Nejznámější logické obvody jsou integrované obvody.

Pro zapamatování si ještě jednou připomeňme nejdůležitější základní pojmy

Další pojmy a používaná názvosloví:

 

  • Jestli-že charakterizuje v pravdivostní tabulce znaky L, H, je to samo o sobě výstižné a dostatečné. Použijeme-li logické hodnoty 0 a 1, musíme uvést zda se jedná o logiku pozitivní nebo negativní.Ve většině případů je myšlena pozitivní logika. Mohlo by nastat to, že např. člen, který je popisován v pozitivní logice jako logický součet, je v negativní logice roven logickému součinu apod.
  • Pokud nebude, v této publikaci uvedeno jinak, budeme pracovat s pozitivní logikou.