Otázky a odpovědi Bateria Slaný www.batex.cz

Odpovědi

Jak správně používat akumulátory NiCd a NiMH?

  1. Používejte pouze akumulátory vhodné pro Vaše zařízení a Váš nabíječ. Vždy dbejte na správnou polaritu akumulátorů, akumulátor nezkratovávejte nebo ho neukládejte tam, kde hrozí nebezpečí, že se kontakty akumulátoru zkratují.
  2. NiCd akumulátory skladujte nejlépe ve vybitém stavu, NiMH akumulátory ve stavu nabitém. Oba typy akumulátorů doporučujeme skladovat při pokojové teplotě v suchém prostředí.
  3. NiCd akumulátory nabíjejte až před použitím. Vždy používejte odpovídající nabíječku. Nové akumulátory nebo akumulátory po dlouhodobém skladování dosahují plné kapacity až po provedení několika nabití a vybití. V případě možnosti, pro první cyklus po dlouhodobém skladování, použijte normální nabíjení (14–16 hodin) proudem odpovídající desetině jmenovité kapacity.
  4. Před nabíjením nechť se teplota akumulátoru stabilizuje na pokojovou teplotu. Nabíjení akumulátorů s teplotou pod 15°C a nad 30°C se projeví v dalším cyklu poklesem kapacity. Stabilizace teploty z 0°C na 15°C v pokojové teplotě trvá přibližně 2 hodiny. Nutno si uvědomit, že je třeba stabilizovat teplotu uvnitř akumulátoru, nejenom na povrchu. Nabíjení akumulátoru s teplotou pod bodem mrazu způsobí únik vodíku přes bezpečnostní ventil akumulátoru a do akumulátoru pronikne vzdušný kyslík, a to způsobí velké samovybíjení akumulátoru. To se projeví tím, že sice akumulátor po nabití má plnou kapacitu, ale po několika málo dnech je plně vybit.
  5. Při běžném používání je životnost NiCd akumulátorů cca 1000 cyklů a NiMH akumulátorů cca 500–700 cyklů.
  6. Při skladování akumulátorů dochází k samovybíjení. Při pokojové teplotě je toto samovybíjení přibližně 30 % kapacity za měsíc. Se vzrůstající teplotou vzrůstá i samovybíjení.
  7. Ve vadné baterii nevyměňujte jen jeden článek nebo část akumulátorů, ale vždy celou sadu tak, aby akumulátory byly ze stejné výrobní série.
  8. V běžném provozu akumulátorů se tzv. "paměťový efekt" prakticky nevyskytuje. Nejčastěji tento efekt je zaměňován s následkem přebíjení akumulátorů, který způsobuje pokles kapacity v následném cyklu a snižuje životnost akumulátoru.
  9. Na akumulátory nepájejte, aby se neporušil bezpečnostní ventil, používejte akumulátory s letovacími praporky.
  10. Akumulátor násilně neotvírejte, mechanicky neničte, nevhazujte do ohně ani nevystavujte vysokým teplotám. Nefunkční akumulátory nevhazujte do domovního odpadu.
  11. Akumulátory se vyrábějí v provedení pro použití ve vysokých teplotách, pro velké odběrové proudy, pro trvalé dobíjení, se zvýšenou kapacitou apod. Při nákupu akumulátorů se poraďte o vhodném druhu akumulátoru pro Vámi požadovanou aplikaci.
  12. Pokud máte několik akumulátorů v jedné sadě, dodržujte konečné vybíjecí napětí 1 V na článek. Mohlo by dojít k otočení polarity jednoho z článků, a tím úniku elektrolytu v něm a následovalo by trvalé snížení kapacity celé sady. K tomuto nejčastěji dochází u mobilních telefonů (telefon se sám vypne a přesto chceme poslat ještě jednu SMS), u autíček (samo se zastaví, ale po 10 minutách je schopno jet ještě pár metrů), u akumulátorového nářadí (nechce nám již utáhnout ani jeden šroub, ale po chvíli odpočinku ještě jeden utáhne) a u svítilen (necháme rozsvícenou svítilnu, dokud se ještě žhaví vlákno, i když už nám stejně neposvítí).
  13. K nabíjení akumulátorů a akumulátorových baterií používejte vždy vhodný typ nabíječů. Nabíječe, které jsou opatřeny hlídáním teploty (termistor uvnitř baterie nebo metoda "delta T/delta t") nebo hlídáním poklesu napětí na konci nabíjení (metoda "-delta V" nebo "d2V/dt2") lze používat i k nabíjení jen částečně vybitých akumulátorů, aniž by to mělo vliv na pokles životnosti nebo kapacity v následujícím cyklu. Naopak akumulátorové baterie, které jsou vybíjeny jen částečně a k nabíjení se používá jedna z výše uvedených metod, dosahují výrazně delší životnosti než baterie, které vybíjíme ze 100 %. (Tyto metody se používají např. u většiny GSM telefonů – jak v nabíječkách, tak v Hands-Free sadách, u nabíječů pro přenosné radiostanice nebo pro akumulátorové nářadí apod.).

Jak správně skladovat akumulátory NiCd a NiMH?

NiCd akumulátory skladujte nejlépe ve vybitém stavu, NiMH akumulátory ve stavu nabitém. Oba typy akumulátorů doporučujeme skladovat při pokojové teplotě v suchém prostředí. Dlouhodobě skladované NiMH akumulátory se musí nejméně každých 6 měsíců dobít asi 50-ti % jmenovité kapacity.

Proč je některými uživateli doporučováno skladování akumulátorů v chladničce?

Skladování hermetických NiCd a NiMH akumulátorů v chladničce má smysl pouze tehdy, když je není možné nabít bezprostředně před použitím ve spotřebiči a je požadována co největší kapacita v následujícím vybíjení. Při skladování nabitých akumulátorů dochází k tzv. samovybíjení, jeho rychlost při nízkých teplotách je zpomalená. Akumulátory by neměly být vkládány do chladničky volně, ale zabalené tak, aby se na jejich povrchu nemohla srážet voda, po vyjmutí z chladničky se musí zajistit dostatečná doba pro vyrovnání teploty (aklimatizaci).

Je nutno před nabíjením akumulátory vybíjet?

Záleží na nabíječi, nikoli na akumulátoru. Vybíjení je nutné pouze u starších typů rychlonabíječů, které mají pouze časové omezení doby nabíjení. U moderních rychlonabíječů a u všech typů nabíječů pro normální nabíjecí proudy (0,1 It) je vybíjení zbytečné.

Mám nabíječ na NiCd – mohu ho použít i na NiMH?

Ano, za předpokladu, že u nabíječe se hlídá nabíjecí čas, který se přizpůsobí podle nabíjecího proudu a kapacity akumulátoru (t = C/Inab + 30 - 50%), nebo je nabíjení ukončeno při nárůstu teploty.

Ne, za předpokladu, že ukončení nabíjení je při poklesu napětí (-dV), nebo u nabíječů s časovačem, kde nemusí dojít k plnému nabití (nabíjení je však možné několikrát opakovat).

Jaké akumulátory doporučujete pro dálkové ovládání televizoru?

Žádné. Pro zařízení s velmi malým odběrem proudu (dálkové ovládání, hodiny a pod.) je vhodnější použít primární baterie. Akumulátory je výhodné používat především v zařízeních s relativně velkými proudovými odběry, jako jsou hračky, akumulátorové nářadí, radiostanice, videokamery, notebooky a pod.

Jak je možné dosáhnout co největší životnosti akumulátorů?

Vyvarujte se zbytečného přebíjení, hlubokého vybíjení, akumulátory nenabíjejte v příliš vysokých ani nízkých teplotách (optimum je 15 až 20°C), před nabíjením ponechte akumulátory aklimatizovat dostatečně dlouho při pokojové teplotě. Více informací naleznete v knize Hermetické akumulátory v praxi, nabízené na našich internetových stránkách.

Proč vadí hermetickým akumulátorům hluboké vybíjení?

Samostatné NiCd a NiMH akumulátorové články můžete vybíjet až na 0 V. NiMH články je však po takovémto vybití třeba vbrzku nabít (nejlépe do 24 hod.). Li-Ion akumulátory v žádném případě nevybíjejte pod doporučenou mez, vedle zničení článků, by mohlo dojít i k poškození řídící elektroniky. Baterie sestavené z hermetických akumulátorů v žádném případě nevybíjejte pod doporučené napětí (obvykle 1,0 V na 1 článek u NiCd a NiMH), protože u článku s nejnižší kapacitou může dojít k obrácenému nabíjení (přepólování) a tím k jeho zničení.

Jaký je rozdíl mezi Li-Ion akumulátory s napětím 3,6V a 3,7V?

Žádný. Podle českých a zároveň evropských norem (ČSN EN) by mělo být značeno jmenovité napětí Li-Ionových akumulátorů 3,6V a při sériovém zapojení akumulátorů by se mělo jednat o násobky napětí 3,6V. Setkáváme se však s výrobky, kde jmenovité napětí je značeno 3,7V a jejich násobky. Jedná se většinou o americké značení dle normy ANSI, ale akumulátor nebo baterie je totožná. U starších baterií je možno se setkat ještě s hodnotami 4,1V nebo 4,2V na článek, toto jsou hodnoty konečného nabíjecího napětí daných článků, nikoliv napětí jmenovité.
Podobný problém je i u NiCd a NiMH akumulátorů, kde jmenovité napětí dle ČSN EN je 1,2V a dle amerických norem (ANSI) 1,25V. Takže 8-mi článkovou baterii dle ČSN EN označíme jmenovitým napětím 9,6V a dle ANSI norem jmenovitým napětím 10,0V.